Ką galite padaryti dėl galvos skausmo ir kokie yra jo tipai?
Parašė Georgia Chappell ir peržiūrėjo Paul Holmes.
Daugelis žmonių dažnai patiria galvos skausmus ir norėtų sužinoti, ką su jais daryti. Šiame straipsnyje nagrinėjamos įvairios galvos skausmų rūšys, nustatoma jų kilmė, galvos skausmo zonos, jų pasireiškimo būdai ir ką galite daryti dėl galvos skausmo.
Santrauka
- Galvos skausmą galima suskirstyti į pirminį (paprastai nekenksmingą ir atsirandantį dėl per didelio skausmui jautrių funkcijų aktyvumo) ir antrinį (rodantį pagrindines medicinines ligas).
- Dažniausiai pasitaikantys galvos skausmo tipai yra įtampos, migrena, klasterinis ir sinusinis galvos skausmas.
- Veiksmingas galvos skausmo gydymas - tai nereceptinių ir receptinių vaistų, alternatyvių gydymo būdų ir gyvenimo būdo pokyčių derinys, padedantis užkirsti kelią pagrindinėms priežastims ir valdyti stresą.
Įvadas
Galvos skausmai būna įvairių formų ir, deja, gana dažni.
Jie labai skiriasi. Be pirminių galvos skausmų, tokių kaip plačiai paplitę įtampos tipo galvos skausmai ir neįgalumą sukelianti migrena, yra ir antrinių galvos skausmų, kurie gali rodyti galimas sveikatos problemas.utalnak.
Kas yra galvos skausmas?
Galvos skausmo nereikėtų ignoruoti, nes jis gali varijuoti nuo lengvo susierzinimo iki stipraus sutrikimo. Pirminiai galvos skausmai atsiranda dėl padidėjusio skausmui jautrių galvos struktūrų aktyvumo ir dažnai nerodo kitų pagrindinių sveikatos problemų.
Kita vertus, antriniai galvos skausmai veikia kaip įspėjamoji sistema, signalizuojanti apie galimas problemas įvairiose kūno dalyse.
Patyrimai labai įvairūs - nuo migrenos su pulsuojančiu skausmu iki ūmaus klasterinio galvos skausmo - ir pasižymi skirtingomis savybėmis bei pasekmėmis. Kai kurie žmonės gali patirti itin skausmingus galvos skausmus, kurie daro didelę įtaką jų kasdieniam gyvenimui.
Skaitykite toliau ir sužinokite apie 4 dažniausiai pasitaikančius galvos skausmo tipus ir 3 retus galvos skausmo tipus.
Dažniausi galvos skausmo tipai
Atsiradusį galvos skausmą dažnai lengva atpažinti:
- įtampos sukeltas galvos skausmas
- pulsuojantį migrenos pulsavimą
- stiprus, duriantis skausmas dėl klasterinio galvos skausmo.
- sinusų užsikimšimo sukeltas nėščiųjų skausmas
- įvairūs su galvos skausmu susiję nepatogumai.
Kiekvieno tipo galvos skausmas yra skirtingas ir pasižymi skirtingomis savybėmis.
1. Įtampos galvos skausmas
Įsivaizduokite, kad kaspinas nuolat spaudžia jūsų galvą. Šis pojūtis susijęs su įtampos galvos skausmu, kuris yra labiausiai paplitęs galvos skausmo tipas.
Įtampos galvos skausmas atsiranda be įspėjimo, dažnai dėl ilgos dienos streso arba raumenų įtampos dėl netinkamos laikysenos. Šie galvos skausmai paprastai palieka skausmą visoje kaktoje, kakle ar pečiuose.
2. Migrena
Migrena yra nenuspėjama, kankinanti ir gali tapti neįgali. Šie galvos skausmai gali pasireikšti tokiais migrenos simptomais kaip regos sutrikimai ar tirpimo pojūtis, o po to virsti ilgai trunkančiu, pulsuojančiu skausmu, kuris gali trukti kelias valandas ar dienas.
Šių nemalonių pojūčių priežastys gali būti įvairios:
- orų pokyčiai
- tam tikri patiekalai
- hormoniniai pokyčiai
- padidėjęs streso lygis
- nepakankamas poilsis
- ryški šviesa
- stiprūs kvapai
3. Klasterinis galvos skausmas
Žinomas klasterinis galvos skausmas, kuris sukelia duriantį skausmą, ypač vienoje veido pusėje, paprastai aplink akis. Šie stiprūs galvos skausmai pasireiškia cikliškai ir gali trukdyti kasdienę veiklą ištisas savaites. Dėl ypatingo intensyvumo jie buvo pavadinti „savižudiškais galvos skausmais“, atspindinčiais kankinantį diskomfortą, kurį jie sukelia kenčiantiems žmonėms.
4. Sinusinis galvos skausmas
Sinusų galvos skausmą, kuriam būdingas gilus skruostikaulių, kaktos ar nosies nugarėlės skausmas, sukelia uždegimas. Nors sinusinis galvos skausmas turi bendrų simptomų su migrena ir gali būti su ja supainiotas, jis yra unikaliai susijęs su sinusitu ir alergija. Šių galvos skausmų sukeliamą spaudimą dažnai sustiprina judesiai ar staigūs galvos padėties pokyčiai.
Reti galvos skausmo tipai
Rečiau nei tipinės galvos skausmo formos pasitaiko neįprasti galvos skausmo tipai, kurie pasižymi išskirtinėmis savybėmis ir sukelia sumišimą bei diskomfortą. Tokie galvos skausmai gali būti netipiški ir tęstis ilgą laiką arba gali būti susiję su tam tikru paros metu ar tam tikra veikla.
1. Ledo rinktuvo galvos skausmas
Ledinis galvos skausmas, pavadintas dėl staigaus ir stipraus duriančio skausmo, gali jus nustebinti kelis kartus per dieną trumpais, bet stipriais nemaloniais pojūčiais.
Nors šis galvos skausmas nėra plačiai paplitęs tarp visų gyventojų, jis stebėtinai dažniau pasireiškia migrena sergantiems žmonėms, o tai leidžia manyti, kad tai susiję su neurologinėmis priežastimis.
2. Žaibo smūgis galvos skausmas
Žaibiškas galvos skausmas - tai skubi medicininė pagalba, užmaskuota kaip paprastas galvos skausmas. Jis pasireiškia greitai ir nepaprastai stipriai, o didžiausią intensyvumą pasiekia per kelias sekundes. Toks galvos skausmas gali reikšti, kad prasidėjo rimta sveikatos būklė, kurią reikia skubiai gydyti, kad būtų išvengta katastrofiškų pasekmių.
3. Hemicrania Continua
Hemicrania continua būdingas nuolatinis skausmas vienoje galvos pusėje, kuris yra nuolatinis ir kartais stiprėja. Ši būklė, unikaliai reaguojanti į gydymą indometacinu, yra nedažna ir dažniausiai pasireiškia jauniems suaugusiesiems.
Nuolatinis skausmas gali būti labai varginantis. Taikant tinkamas gydymo strategijas, sergantiesiems galima pasiekti reikšmingą palengvėjimą.
4 dažniausios galvos skausmo priežastys
Galvos skausmai gali būti painūs, nes pirminiai galvos skausmai atsiranda dėl vidinių sutrikimų, nesusijusių su kitomis ligomis, o antriniai galvos skausmai atspindi ligas, esančias skirtingose kūno dalyse. Galvos skausmų kilmė labai įvairi, įskaitant genetinius veiksnius ir gyvenimo būdo pasirinkimus. Šių priežasčių supratimas yra sėkmingo gydymo pagrindas.
1. Uždegimas
Su uždegimu susijusius galvos skausmus dažnai sukelia uždegiminiai procesai. Kraujagyslių uždegimas, pavyzdžiui, vaskulitas, gali sutrikdyti normalią kraujotaką ir sukelti didelį skausmą. Imuninės sistemos sąveika, pasireiškianti sergant tokiomis ligomis kaip meningitas ar autoimuninės ligos, gali sustiprinti galvos skausmo simptomus.
Gyvenimo būdo pasirinkimai taip pat prisideda prie uždegimo: netinkama mityba, didelis alkoholio vartojimas, teršalų poveikis ir stresas didina galvos skausmų dažnumą.
Šių veiksnių ir sąveikos supratimas yra esminis veiksnys siekiant veiksmingo gydymo ir geresnės savijautos. Gyvensenos veiksnių nustatymas ir šalinimas gali gerokai sumažinti uždegiminių galvos skausmų dažnumą.
2. Kraujo linijos
Galvos viduje yra sudėtingas kraujagyslių tinklas, kuriam tenka pagrindinis vaidmuo aiškinantis galvos skausmą. Galvos skausmą gali sukelti įvairios kraujagyslių problemos, pavyzdžiui, netaisyklinga kraujotaka, mėlynių ar kraujavimo sukeltas spaudimas ir komplikacijos, pavyzdžiui, arterioveninės malformacijos.
Norint veiksmingai diagnozuoti ir gydyti galvos skausmą, labai svarbu pažinti šias sudėtingas kraujagyslių struktūras.
3. Neurologiniai sutrikimai
Neurologiniai sutrikimai sudaro sudėtingą tinklą, o galvos skausmas dažnai yra jungiamoji grandis. Galvos skausmą paprastai lydi kiti neurologiniai simptomai, o jų atsiradimo tikimybei įtakos gali turėti tokie veiksniai kaip šeimos istorija ir esami neurologiniai sutrikimai. Šių sąsajų supratimas yra esminis dalykas, siekiant sukurti išsamias gydymo strategijas.
4. Gyvenimo būdas
Mūsų kasdieniai pasirinkimai gali netyčia tapti galvos skausmo priežastimi. Kai kurie iš dažniausiai pasitaikančių kaltininkų yra šie:
- Valgymo įpročiai
- Kofeino suvartojimas
- Išoriniai aplinkos veiksniai
- Reguliaraus valgymo praleidimas
Šių dirgiklių atpažinimas yra labai svarbus norint sumažinti galvos skausmų dažnumą ir taip pagerinti žmogaus gyvenimo kokybę.
Sužinokite daugiau apie tai, kaip gyvenimo būdo trigeriai gali paveikti skausmą, mūsų straipsnyje „Kaip sumažinti kortizolio kiekį“.
Galvos skausmo diagnozė
Išsami diagnozė yra pirmas žingsnis sprendžiant galvos skausmo paslaptį. Ją atliekant reikia surinkti ligos istoriją, atlikti fizinę apžiūrą, o tais atvejais, kai galvos skausmas yra neįprastai stiprus arba lėtinis, gali prireikti šios srities specialistų paslaugų. Atliekant diagnostiką siekiama išsiaiškinti nemalonių pojūčių priežastis.
Galvos skausmo diagnozė
Pirmasis konkretus žingsnis diagnozuojant galvos skausmą yra fizinis ištyrimas. Šios nuodugnios apžiūros metu gydytojai apžiūri galvą ir kaklą, taip pat neurologines funkcijas, kad nustatytų požymius, kurie gali atskleisti galvos skausmo šaltinį. Jie ieško įtampos požymių arba sutrikimų, kurie gali būti nuolatinio diskomforto priežastis.
Diagnostiniai tyrimai
Kai fizinės apžiūros požymiai yra neaiškios kilmės, būtina naudoti medicinos technologijas. Magnetinio rezonanso ir kompiuterinės tomografijos tyrimai leidžia apžiūrėti paslėptas galvos sritis ir patvirtinti arba atmesti galimus pakitimus.
Norint išsamiau ištirti kraujagysles, taikomos tokios procedūros kaip skaitmeninė subtrakcinė angiografija. Šių skenavimų metu gaunami tikslūs vaizdai, kurie padeda nustatyti tikslią diagnozę.
Galvos skausmo dienoraščio vedimas
Atidžiai stebėdami savo galvos skausmų dažnumą, žmonės gali pateikti sveikatos priežiūros specialistams išsamią informaciją apie savo negalavimus, rašydami galvos skausmo dienoraštį. Šie įrašai yra labai svarbūs diagnozei nustatyti, nes jie padeda nustatyti galimus dėsningumus, nustatyti pagrindines priežastis ir įvertinti gydymo efektyvumą.
Ką daryti nuo galvos skausmo?
Veiksmingas galvos skausmo gydymas - tai tikslių mokslo žinių reikalaujantis gydymas, apimantis tiek įprastus be recepto parduodamus vaistus nuo skausmo, tiek specializuotus receptinius vaistus ir net netradicinius gydymo būdus.
Sėkmė priklauso nuo to, kaip šios priemonės pritaikomos konkrečiam galvos skausmo tipui ir asmeniniams poreikiams, siekiant palengvinti galvos skausmą ir atkurti kasdienę veiklą.
Be recepto parduodami vaistai
Daugelis žmonių paguodą nuo galvos skausmo randa vaistinėlėje. Tokie vaistai kaip aspirinas, ibuprofenas ir paracetamolis yra pagrindiniai kovos su įtampos tipo galvos skausmais ramsčiai. Tuo tarpu sinusų skausmas dažnai gydomas dekongestantais ir antihistamininiais vaistais.
Išrašyti vaistai
Labai svarbu žinoti apie vaistų perteklinio vartojimo galvos skausmus, kurie gali atsirasti dėl per didelio vaistų vartojimo. Nors receptiniai vaistai, pradedant triptanais, specialiai migrenai malšinti, ir baigiant antidepresantais, vartojamais lėtiniams galvos skausmams gydyti, yra veiksmingesni nuolatinių galvos skausmų gydymo būdai, jų prireikia, kai be recepto parduodamų vaistų nepakanka.
Alternatyvus gydymas
Alternatyvūs galvos skausmo malšinimo būdai:
- Biofeedback
- Masažo terapija
- Akupunktūra
- Kvėpavimo būdai
- CBD aliejus
Kiekvienas iš šių metodų pasižymi unikaliu požiūriu ir filosofija, kai kalbama apie galvos skausmo diskomforto mažinimą.
Kaip CBD aliejus gali padėti?
CBD aliejaus priešuždegiminės ir skausmą malšinančios savybės leido atkreipti dėmesį į jį kaip į galimą galvos skausmo ir migrenos gydymo būdą. Tyrimai rodo, kad CBD gali sąveikauti su endokanabinoidų sistema ir reguliuoti skausmą bei uždegimą, kurie dažnai yra pagrindiniai galvos skausmo sutrikimų veiksniai.
Preliminarūs tyrimai ir nepatvirtinti duomenys rodo, kad CBD aliejus gali sumažinti galvos skausmų dažnumą ir intensyvumą, nors šiam poveikiui patvirtinti reikia atlikti griežtesnius klinikinius tyrimus. Kaip ir visų gydymo būdų atveju, prieš pradedant vartoti CBD aliejų galvos skausmo simptomams gydyti, svarbu, kad asmenys pasikonsultuotų su savo sveikatos priežiūros specialistais.
Galvos skausmo prevencija
Aktyvus požiūris į galvos skausmo profilaktiką dažnai yra veiksmingesnis nei vėlesnis gydymo ieškojimas. Tam tikros elgsenos perėmimas gali padėti išvengti nerimą keliančio skausmo ir užtikrinti sklandesnį kasdienį gyvenimą.
- Tinkamas skysčių suvartojimas
- Reguliarus fizinis aktyvumas
- Subalansuota mityba
- Nuolatinis, ramus miegas
Pagrindinių priežasčių nustatymas
Norint užkirsti kelią galvos skausmui, svarbiausia suprasti, kas jį sukelia. Asmeninių sukėlėjų, kurie gali būti įvairūs - nuo streso ir nerimo sumažėjimo iki aplinkos poveikio, atpažinimas yra svarbus žingsnis siekiant užkirsti kelią vėlesniems įvykiams.
Gyvenimo būdo pokyčiai
Gyvenimo būdo pokyčiai gali būti labai svarbus galvos skausmo gydymo etapas. Pradėjus maitintis visaverčiais maisto produktais, sumažinus alkoholio vartojimą ir nuosekliai mankštinantis, galima iš esmės pakeisti galvos skausmų pobūdį, sumažinti jų reguliarumą ir intensyvumą.
Streso valdymas
Visur esantis stresas dažnai sukelia įtampos galvos skausmus. Taikydami atsipalaidavimo technikas, pavyzdžiui, gilaus kvėpavimo pratimus ir jogą, galime veiksmingai pašalinti pagrindines priežastis, kurios sukelia šiuos streso sukeltus galvos skausmus.
Atsipalaidavimo pastangos - tai ne tik prabangus malonumas, bet veikiau apgalvota taktika, kuria siekiama gyventi be galvos skausmo.
Kada turėčiau kreiptis į gydytoją?
Galvos skausmą gali lemti daug priežasčių, ir ne visi galvos skausmai kyla tik dėl streso ar vandens trūkumo. Jei jaučiate galvos skausmus, kuriuos lydi nerimą keliantys simptomai, arba jei jie pasireiškia po galvos traumos, tai yra rimti įspėjamieji ženklai, kad reikia kreiptis į gydytoją.
Labai svarbu atpažinti, kada reikia neapsiriboti savigyda ir kreiptis į sveikatos priežiūros specialistą, kad užtikrintumėte savo gerovę ir apsaugą.
Stipraus galvos skausmo simptomai
Jei galvos skausmas yra beprecedenčio stiprumo, apibūdinamas kaip „blogiausias“ arba yra susijęs su neurologinėmis problemomis, pavyzdžiui, regos sutrikimais, tai gali reikšti, kad yra rimtų sveikatos problemų. Tokiomis aplinkybėmis esant stipriam galvos skausmui, nedelsiant kreiptis į gydytoją nėra vienintelis rekomenduojamas gydymas. Jis yra gyvybiškai svarbus.
Lėtinis kasdienis galvos skausmas
Nuo lėtinio kasdienio galvos skausmo kenčiantys žmonės patiria nuolatinį priepuolį, kuris gali labai pabloginti jų gyvenimo kokybę. Jei pastangos malšinti skausmą yra neveiksmingos, tai rodo, kad reikia kreiptis į galvos skausmo specialistą. Vaistai, gyvenimo būdo pokyčiai ir kognityvinė elgesio terapija (KET) gali būti neatsiejami gydymo strategijos komponentai.
Nustokite priimti nuolatinį diskomfortą kaip kasdienybę. Vietoj to aktyviai kreipkitės pagalbos į sveikatos priežiūros specialistą.
Santrauka
Galvos skausmas yra ženklas, kad mūsų gyvenime gali būti esminių problemų - nuo emocinio streso iki gyvenimo būdo veiksnių ir sveikatos sutrikimų. Jie verčia mus susimąstyti ir atkreipti dėmesį.
Sužinoję, kokie yra skirtingi galvos skausmų tipai, kas juos sukelia ir kaip juos galima gydyti ar valdyti, galime siekti sukurti pusiausvyrą savo gyvenime, neblaškydami galvos skausmo keliamo diskomforto.
Galvos skausmas DUK
Šaltiniai:
Naršykite mūsų tinklaraštį
Kokie yra geriausi sąnarių skausmas gydymo būdai?
Norint pagerinti gyvenimo kokybę patiriant tokį diskomfortą, labai svarbu suprasti veiksmingus gydymo būdus, įvairias priemones ir alternatyvius sąnarių skausmo gydymo būdus.
Skaityti daugiauVitamino D trūkumas: simptomai, priežastys ir prevencija
Sužinokite, kaip atpažinti vitamino D trūkumo simptomus, kad visus metus išliktumėte sveiki ir darbingi.
Skaityti daugiauKas yra resveratrolis ir kokia jo nauda?
Išnagrinėsime šią išpopuliarėjusią medžiagą ir sutelksime dėmesį į tai, ką moksliniai tyrimai sako apie resveratrolio naudą ir kaip jį galima saugiai įtraukti į kasdienę mitybą.
Skaityti daugiau